SECTIONS
Friday August 17, 2018
SUPERBALITA CAGAYAN DE ORO

Comelec daghang nadawat nga reklamo

UBAY-UBAY ang nadawat nga reklamo sa buhatan sa City Commission on Elections (Comelec) atol sa miaging piniliay.

Ang mga reklamo gilangkuban sa giingong pagpamalit og boto, pagpangampanya sa adlaw mismo sa piniliay ug uban pa.

Tungod niini, giawhag ni Atty. Ramil Acol ang mga reklamante nga mopasaka og kaso batok sa mga gipasanginlan aron mahatagan og aksyon sa ilang buhatan ug ang kapolisan.

“Daghan kaayo ta’g nadawat nga mga reklamo, gikan sa vote-buying, sample ballot, prohibited campaigning. Maayo unta to naa’y mobarog,” saysay ni Acol.

Gikompirma usab niini nga daghan gyud ang namalit og boto apan wala’y motestigo, hinungdan nga wala’y nasikop ang kapolisan.

Lakip sa naabot sa ilang buhatan ang mga hulagway diin adunay sample ballot sa usa kandidato nga adunay gipahipi nga kwarta.

“Daghang vote-buying, daghan kaayo. Wala man po’y testigo. May lang maatlan sa pulis nga nanghatag kay ang pulis na ang modakop, caught in the act,” dugang pa niini.

Nanghinaot ang Comelec nga adunay mopasaka og kaso sa piskalya aron mahatagan dayon og dinaliang aksyon.

“Atong gi advisesan nga mo file gyud sa kaso kay violation man na sa special law, authorized ang city fiscal nga mag conduct og preliminary investigation aron nga masang-at sa korte which is mas dali,” matud ni Acol.

Giangkon usab ni Acol nga dugay na kining problema matag eleksyon ug kinahanglan nga masulbad kini.

Ania ang inisyal nga listaha sa mga mananaug:

Barangay 10

Punong Barangay: Irien Eblacas

Barangay Kagawad:

1. Christopher Calunod

2. Amparo Lauron

3. Federico Berdos

4. Ilde Resurrecion Gaane

5. Erikson Onassis Paglingayen

6. Jeanne Almazan

7. Ralph Padinit

Sangguniang Kabataan (SK) chairperson: Ryan Christopher Oliver

Sangguniang Kabataan (SK) member:

1. Althea Banzon

2. Spencer Lauron

3. John Antony Pelayo

4. Johven Maape

5. Kailah Blanche Go

6. Ramil Vincent Neri

7. Fritzbert Evandrew Galarpe

***

Barangay 11

Punong Barangay: Ferdinand Pabilona

Barangay Kagawad:

1. Sharon Santos

2. Avelina Rodriguez

3. Vanessa Akilit

4. Joseph Udasco

5. Melvin Oliveros

6. Bob Marban

Sangguniang Kabataan (SK) chairperson: Tina Flor Guerzo

Sangguniang Kabataan (SK) member:

1. Michael Agustine Abragan

2. Lorenzo Miguel Roa

3. Coxy Mirabella Villon

4. Louvin Mae Sabellano

5. Carolino Salas

6. Jessica Lanozo

7. Sarah Hillary Grace Macha

***

Barangay 12

Punong Barangay: Felipe Amparo

Barangay Kagawad:

1. Wadhu John Dharamdan III

2. Maria Crisanta Yanez

3. Neil Ian Oñate

4. Ralph De Los Angeles

5. Alberto Cielo Jr.

6. Gregory Caguindangan

7. Reynaldo Gallarita

Sangguniang Kabataan (SK) chairperson: Wences Haryle Valdeo

Sangguniang Kabataan (SK) member:

1. Jonathan Regusante

2. Jessy Mae Mabalos

3. Sheba Beltran

***

Barangay 13

Punong Barangay: Maurino Paasa

Barangay Kagawad:

1. Rosalina Lauron

2. Serafin Labrada III

3. Salvacion Zapanta

4. Reynaldo Hembrador

5. Jessie Daya

6. Fresco Zapanta

7. Glenn Amora

Sangguniang Kabataan (SK) chairperson: Jan Niño Paasa

Sangguniang Kabataan (SK) member:

1. Donna Cainoy

2. Winze Carl Daguman

3. Glenn Dalay

4. Jay Rowee Masing

5. John Michael Padeño

6. Jeorge Ruaya

7. Faith Charmae Saylon

***

Barangay 14

Punong Barangay: Francisco Laihee

Barangay Kagawad:

1. Adolfo Rivera

2. Sheila Capul

3. Gina Salig

4. Rodel Rulona

5. Manolo Maagad Jr.

6. Lyndie Mae Garcia

7. Dina Cimafranca

Sangguniang Kabataan (SK) chairperson: Clark Collin Tejada

Sangguniang Kabataan (SK) member:

1. Reynaldo Jablan

2. Israela Merto

3. Ness Camille Danlayon

4. Louisse Lorraine Roa

***

Barangay 15

Punong Barangay: Lucilo Legaspi

Barangay Kagawad:

1. Violeta Magto

2. Jonathan Luna Sr.

3. Jeanaroz Alota

4. Maryfel Revaño

5. Lloyd Mark Paurom

6. Lisa Jaramillo

7. Bonifacio Sasil Jr.

Sangguniang Kabataan (SK) chairperson: Seth Mikail Arciaga

Sangguniang Kabataan (SK) member:

1. John Mark Baguhin

2. Rodelo Paz

3. Mercedez Oclida

4. Joyce Kates Caseñas

5. Jayson Espinosa

6. Marcel Demataga

7. Mark Neil Bacarrisas

***

Barangay 16

Punong Barangay: Armencito Jusay

Barangay Kagawad:

1. Danilo Guevara

2. Annabelle Lazalita

3. Roy Salugsugan

4. Marl Anthony Cairel

5. Benjie Aspirin

6. Michael Cagaanan

7. Eusebio Dodge Kiunisala Jr.

Sangguniang Kabataan (SK) chairperson: Micah Hezekiah Reyes

Sangguniang Kabataan (SK) member:

1. Krizza Jane Faye Apolinar

2. Julius Bunjan

3. Maria Gracia Allene Paderanga

4. Carla Mae Mandalones

***

Barangay 17

Punong Barangay: Jerico Goldmar Ebabacol

Barangay Kagawad:

1. Carl Marc Arcaya

2. Rizza Mae Rañoa

3. Teddie Tabacoan

4. Brando Pacursa Sr.

5. Abraham Abellanosa

6. Gloria Valdon

7. Sheila Ann Cadiz

Sangguniang Kabataan (SK) chairperson: Jemarlou Carretero

Sangguniang Kabataan (SK) member:

1. Edward Acuña

2. Mary Joy Tagaylo

3. Angelika Mae Bajao

4. Josselle Marie Amper

5. Eurence Gamale

6. Jomar Salinas

7. Jaycee Gaje

***

Barangay 18

Punong Barangay: Esther Bade

Barangay Kagawad:

1. Arnold Adanza

2. Wilson Hinoguin

3. George Don Pimentel

4. Eden Generale

5. Rodel Nambatac

6. Roel Lucero

7. Lorna Uy

Sangguniang Kabataan (SK) chairperson: Shannel Edrey Agustin

Sangguniang Kabataan (SK) member:

1. Clyde Ebabacol

2. Arjane Go

3. Crisanto Alberastine

4. Enoch Alvarez

5. June Jeson Viter

6. Jelc Hezekyah Artajo

7. Dave Adanza

***

Barangay 19

Punong Barangay: Christopher Young

Barangay Kagawad:

1. Guelma Borabo

2. Anthony Gadgude

3. Marcel Mendoza

4. Sol Sumampong

5. Vivian Sumagang

6. Maria Aida Noble

7. Andrebon Su

Sangguniang Kabataan (SK) chairperson: Cary Rose Echem

Sangguniang Kabataan (SK) member:

1. Mechalle Louisse Magallanes

2. Krizza Mae Su

3. Mary Anne Ranido

4. Kennedy Rich Lu

5. Walter Satur

6. Gabrielle Ortiz

***

Barangay 20

Punong Barangay: Segundo Pabelic

Barangay Kagawad:

1. Flordelis Pabelic

2. Anthony Edmond Del Rosario

3. Emelda Tachado

4. Christopher Lao

5. Nelida Neri

6. Fe Soriano

7. Clemencio Lomongo

Sangguniang Kabataan (SK) chairperson: Jose Marcial Marquez IV

Sangguniang Kabataan (SK) member:

1. Cristian Dave Romao

2. Joshua Daniel Agaton


VIEW COMMENTS